Odnawialne źródła energii – szansa na naszej planety

elektrownia wiatrowa odnawialna energia

Świat się zmienia. Kryzys klimatyczny staje się faktem. Na całym świecie naukowcy szukają rozwiązań, które będą alternatywą dla konwencjonalnych źródeł energii – źródeł będących na wyczerpaniu na wyczerpaniu oraz źródeł powodujących duże szkody dla środowiska naturalnego. Rosnące potrzeby ludzi i eksploatacja planety spowodowała, że jej stan jest katastrofalny i wydaje się, że jest już ostatni moment, aby ten trend odwrócić. Odnawialne źródła energii (OZE) są rozwiązaniem wprowadzającym na rynek prawdziwą rewolucję energetyczną – nie tylko są przyjazne dla natury, ale także minimalizują koszty związane z pozyskiwaniem i używaniem energii elektrycznej.

Postęp technologiczny wymusił podjęcie refleksji nad nowymi źródłami energii, które nie będą emitowały tylu zanieczyszczeń, wywołując smog i inne choroby, które podobnie jak wzrost cen są efektem niezrównoważonego wykorzystania konwencjonalnych źródeł energii pozyskiwanych m.in. z węgla kamiennego.

Odnawialne źródła energii są bez wątpienia mniej inwazyjną i szkodliwą dla środowiska metodą pozyskiwania energii elektrycznej. Wykorzystują one naturalne siły, które występują stale np. siła wiatru, a tym samym nie powodują zanieczyszczeń  oraz nie  zagrażają zdrowiu ludzi. Różnego typu rodzaje energii odnawialnej sprawiają, że koszt pozyskiwania energii nie tylko nie obciąża nadmiernie natury, ale również jest zdecydowanie tańszy, co pozytywnie przekłada się na domowe budżety. Dlatego zdecydowanie warto postawić na dom energooszczędny.

Przykłady OZE w Polsce

Badania pokazują, że pomimo szerokiej kampanii promocyjnej nadal w Polsce zdecydowana większość użytkowników korzysta z konwencjonalnych źródeł energii – przede wszystkim z węgla. Można jednak zaobserwować stopniową poprawę świadomości ludzi w tym zakresie.

Analizując popularność zastosowania OZE w Polsce, można zaobserwować, że na pierwsze miejsce wybija się fotowoltaika, nazywana przydomowymi panelami słonecznymi. Zainteresowanie tą formą ogrzewania domów czy podgrzewania wody wynika przede wszystkim z faktu, że na rynku dostępnych dofinansowań pozwalających na korzystniejsze warunki jej instalacji. Pojawia się jednak pytanie, czy to wystarczy, aby odejść od konwencjonalnych źródeł energii? Polska energetyka wymaga kompleksowej transformacji w celu zminimalizowania udziału węgla w wytwarzaniu prądu.

Odnawialne źródła energii – wady i zalety

Zastosowanie OZE niesie ze sobą szereg korzyści, spośród których można wymienić:

  • ograniczenie emisji gazów cieplarnianych oraz minimalizowanie odpadów poprodukcyjnych – pozwoli to na zahamowanie niekorzystnych zmian klimatycznych
  • naturalne źródła energii nie ulegają wyczerpaniu, gdyż ulegają odnawianiu
  • powstawanie nowych miejsc pracy
  • zminimalizowanie kosztów wytwarzania energii elektrycznej.

Niestety, jak każde rozwiązanie również i to ma pewne wady. Przede wszystkim instalacja np. paneli fotowoltaicznych generuje dość duże koszty początkowe. Ponadto jest zależne od warunków środowiska, co oznacza brak dostępności do prądu w pewnych sytuacjach i konieczność wspierania się innymi źródłami energii.

Możesz również polubić…